Book en Nabo

Tilflytternetværket i Faxe Kommune

Kære tilflytter!

Velkommen til Faxe Kommune! Nedenfor kan du se navne på personer fra forskellige byer og lokalområder.

Hvis du har spørgsmål eller blot lyst til at møde nogen fra dit lokalområde, kan du kontakte en af disse personer, som gerne vil byde dig velkommen og fortælle om lige netop dit lokalområde. De vil prøve at svare på dit spørgsmål eller hjælpe dig videre til en der kan.

Hvis du er flyttet til et område, som ikke er med på listen, kan du ringe til Asya Sarikaya på 56 20 37 37, som vil forsøge at hjælpe dig videre. Listen vil løbende blive opdateret. Tilflytternetværket er et nyetableret netværk og vil det næste års tid arbejde på at gøre det nemmere at være tilflytter i Faxe Kommunes byer og lokalområder.

Målet er at give dig som tilflytter en oplevelse af at blive hjulpet godt ind i det område, du er flyttet til, så du kan føle dig velkommen – der hvor du er sammen med dine naboer i den skønne by, du har valgt at flytte til.

Velkommen!

Toggle Directions

Kontaktpersoner efter lokalområder

Dalby

Arne Rohde
rohde@dalbynet.dk
4019 0164

Karise

Pilon Foghmar
formand@4653karise.dk
2710 1400

Bråby

Kjeld Folke Jørgensen
Kjeldorado@paradis.dk
2613 6293

Bente Larsen
bla@larsen.mail.dk
2515 2402

Faxe

Sean Littlewood
Sean_dk44@hotmail.com
9155 0581

Rønnede

Merete Toylsbjerg- Petersen
Toylsbjerg7@msn.com
2128 9805

Bonderød/Alslev/Tågerup

Jannik Gellert
Jannik.gellert@gmail.com
4177 3621

Faxe Ladeplads

Almer Simonsen
almersimonsen@gmail.com
5190 3311

Terslev

Gitte Diness
gdi@bo-vest.dk
6035 2862

Haslev

Hans-Willy Bautz
Bautz.senior@gmail.com
8173 3677

Amdi Pedersen
(især børnefamilier)
Amdi.pedersen@gmail.com
2094 2991

Ulf Lindow
ulf@private.dk
5197 6932

Jonna Dyrmose
jonnadyrmose@privat.dk
4030 0016